Germanic‎ > ‎East‎ > ‎Gothic‎ > ‎

Inflexion Quick Reference

Need to conjugate a verb or find an adjective ending in a hurry?  Try the new Gothic Inflexion Quick Reference! 

Find your inflexion below:


Nouns

(Nouns are listed in the order: 1, 2, 3, 4; 5, 6, 7, 8, wherein: 1 = nominative singular, 2 = genitive singular, 3 = dative singular, 4 = accusative singular, 5 = nominative plural, 6 = genitive plural, 7 = dative plural, 8 = accusative plural.)

Masculine

Strong
a-stem
a-stem (ends in -s, e.g. dags)
    -s, -is, -a, -Ø; -ōs, -ē, -am, -ans
ba-stem (ends in -fs, e.g. wulfs)
    -fs, -bis, -ba, -f; -bōs, -bē, -bam, -bans
ja-stem1 (ends in -jis, e.g. niþjis, after a "short foot")
    -jis, -jis, -ja, -i; -jōs, -jē, -jam, -jans
ja-stem2 (ends in -eis, e.g. lēkeis, after a "long foot")
    -eis, -eis, -ja, -i; -jōs, -jē, -jam, -jans
wa-stem (ends in -ws, -ƕs or -qs, e.g. aíƕs)
    -(w)s, -(w)is, -(w)a, -(u)Ø; -(w)ōs, -(w)ē, -(w)am, -(w)ans
(i)wa-stem (ends in -(i)us, e.g. þius)
    -(i)us, -(i)wis, -(i)wa, -(i)u; -(i)wōs, -(i)wē, -(i)wam, -(i)wans
i-stem
i-stem (ends in -s, e.g. gasts)
    -s, -is, -a, -Ø; -eis, -ē, -im, -ins
di-stem (ends in -þs, e.g. staþs)
    -þs, -dis, -da, -þ; -deis, -dē, -dim, -dins
u-stem
u-stem (ends in -us, e.g. sunus)
    -us, -aus, -au, -u; -jus, -iwē, -um, -uns
r-stem
r-stem (ends in -ar, e.g. fadar)
    -ar, -rs, -r, -ar; -rjus, -rē, -rum, -runs
nd-stem
nd-stem (ends in -nds, e.g. frijōnds)
    -nds, -ndis, -nd, -nd; -nds, -ndē, -ndam, -nds
Ø-stem
Ø-stem (ends in -s, e.g. nahts, and takes no main vowel)
    -s, -s, -Ø, -Ø; -s, -ē, -(u/a)m, -s
Weak
n-stem
an-stem (ends in -a, e.g. guma)
    -a, -ins, -in, -an; -ans, -anē, -am, -ans
jan-stem (ends in -ja, e.g. arbja)
    -ja, -jins, -jin, -jan; -jans, -janē, -jam, -jans
wan-stem (ends in -wa, e.g. waúrstwa)
    -wa, -wins, -win, -wan; -wans, -wanē, -wam, -wans
Irregular
manna
    manna, mans, mannan, mann; man(nan)s, mannē, mannam, man(nan)s
aba
    aba, abins, abin, aban; abans, abnē, abnam, abans
aúhsa
    aúhsa, aúhsins, aúhsin, aúhsan; aúhsans, aúhsnē, aúhsam, aúhsans
Feminine
Strong
ō-stem
ō-stem (ends in -a, e.g. giba)
    -a, -ōs, -ai, -a; -ōs, -ō, -ōm, -ōs
jō-stem1 (ends in -i, e.g. háiþi)
    -i, -jōs, -jai, -ja; -jōs, -jō, -jōm, -jōs
jō-stem2 (ends in -ja, e.g. sunja)
    -ja, -jōs, -jai, -ja; -jōs, -jō, -jōm, -jōs
wjō-stem (ends in -wi, e.g. mawi)
    -wi, -ujōs, -ujai, -uja; -ujōs, -ujō, -ujōm, -ujōs
wō-stem (ends in -wa, e.g. triggwa)
    -wa, -wōs, -wai, -wa; -wōs, -wō, -wōm, -wōs
i-stem
i-stem (ends in -s, e.g. qēns)
    -s, -ais, -ai, -Ø; -eis, -ē, -im, -ins
di-stem (ends in -þs, e.g. dulþs)
    -þs, -dais, -dai, -þ; -deis, -dē, -dim, -dins
i/ō-stem
i/ō-stem (ends in -s, e.g. háims, and alternates between i-stem endings in the singular and ō-stem endings in the plural.)
    -s, -ais, -ai, -Ø; -ōs, -ō, -ōm, -ōs
īni/īnō-stem (ends in -eins, e.g. láiseins)
    -eins, -einais, -einai, -ein; -einōs, -einō, -einim, -einins
u-stem
u-stem (ends in -us, e.g. handus)
    -us, -aus, -au, -u; -jus, -iwē, -um, -uns
r-stem
r-stem (ends in -ar, e.g. daúhtar)
    -ar, -rs, -r, -ar; -rjus, -rē, -rum, -runs
Ø-stem
Ø-stem (ends in -s, e.g. nahts, and takes no main vowel)
    -s, -s, -Ø, -Ø; -s, -ē, -(i/a)m, -s
dØ-stem (ends in -þs, e.g. mitaþs, and takes no main vowel)
    -þs, -ds, -þ, -þ; -þs, -þē, -þim, -þs
Weak
ōn-stem
ōn-stem (ends in -ō, e.g. stairnō)
    -ō, -ōns, -ōn, -ōn; -ōns, -ōnō, -ōm, -ōns
jōn-stem (ends in -jō, e.g. arbjō)
    -jō, -jōns, -jōn, -jōn; -jōns, -jōnō, -jōm, -jōns
wōn-stem (ends in -ō, e.g. ūhtwō)
    -wō, -wōns, -wōn, -wōn; -wōns, -wōnō, -wōm, -wōns
ein-stem
ein-stem (ends in -ei, e.g. áiþei)
    -ei, -eins, -ein, -ein; -eins, -einō, -eim, -eins
Neuter
Strong
a-stem
a-stem (ends in -Ø, e.g. waúrd)
    -Ø, -is, -a, -Ø; -a, -ē, -am, -a
da-stem (ends in -þ, e.g. witōþ)
    -þ, -dis, -da, -þ; -da, -dē, -dam, -da
ja-stem (ends in -i, e.g. kuni)
    -i, -jis, -ja, -i; -ja, -jē, -jam, -ja
(i)wa-stem (ends in -(i)u, e.g. kniu)
    -(i)u, -(i)wis, -(i)wa, -(i)u; -(i)wa, -(i)wē, -(i)wam, -(i)wa
u-stem
u-stem (ends in -u, e.g. faíhu)
    -u, -aus, -au, -u; (pl?)
Ø-stem
Ø-stem (ends in -Ø, and takes no main vowel - only extant example is fōn)
    fōn, funins, funin, fōn; (pl?)
Weak
ō-stem
ō-stem (ends in -ō, e.g. áugō)
    -ō, -ins, -in, -ō; -ōna, -anē, -am, -ōna
jō-stem (ends in -jō, e.g. sigljō)
    -jō, -jins, -jin, -jō; -jōna, -janē, -jam, -jōna
Irregular
watō
    watō, watins, watin, watō; watōna, watanē, watnam, watōna
namō
    namō, namins, namin, namō; namna, namnē, namnam, namna
fōn
    fōn, funins, funin, fōn

Adjectives

(Adjectives are listed in the order: 1, 2, 3, 4; 5, 6, 7, 8, wherein: 1 = nominative singular, 2 = genitive singular, 3 = dative singular, 4 = accusative singular, 5 = nominative plural, 6 = genitive plural, 7 = dative plural, 8 = accusative plural. Genders are listed before each row.)

Strong
a-stem
a-stem (ends in -s, e.g. háils)
M: -s, -is, -amma, -ana; -ai, -aizē, -aim, -ans
F: -a, -aizōs, -ai, -a; -ōs, -aizō, -aim, -ōs
N: -(Ø/ata), -is, -amma, -(Ø/ata); -a, -aizē, -aim, -a
i-stem
i-stem (ends in -s, e.g. hráins)
M: -s, -s, -jamma, -jana; -jai, -jaizē, -jaim, -jans
F: -s, -jaizōs, -jai, -ja; -jōs, -jaizō, -jaim, -jōs
N: -Ø, -is, -jamma, -Ø; -ja, -jaizē, -jaim, -ja
jis-stem (ends in -jis, e.g. niujis)
M: -jis, -jis, -jamma, -jana; -jai, -jaizē, -jaim, -jans
F: -ja, -jaizōs, -jai, -ja; -jōs, -jaizō, -jaim, -jōs
N: -(i/jata), -jis, -jamma, -(i/jata); -ja, -jaizē, -jaim, -ja
eis-stem (ends in -eis, e.g. grōneis)
M: -eis, -eis, -jamma, -jana; -jai, -jaizē, -jaim, -jans
F: -i, -jaizōs, -jai, -ja; -jōs, -jaizō, -jaim, -jōs
N: -(i/jata), -(eis/jis), -jamma, -(i/jata); -ja, -jaizē, -jaim, -ja
u-stem
u-stem (ends in -us, e.g. hardus)
M: -us, -(jus/aus), -jamma, -jana; -jai, -jaizē, -jaim, -jans
F: -us, -jaizōs, -jai, -ja; -jōs, -jaizō, -jaim, -jōs
N: -(u/jata), -(jus/aus), -jamma, -(u/jata); -ja, -jaizē, -jaim, -ja
wa-stem (ends in -ws, -ƕs, or -qs, e.g. triggws, riqs)
M: -ws, -ws, -wamma, -wana; -wai, -waizē, -waim, -wans
F: -wa, -waizōs, -wai, -wa; -wōs, -waizō, -waim, -wōs
N: -w, -wis, -wamma, -w; -wa, -waizē, -waim, -wa


Weak
a-stem
a-stem (ends in -a, e.g.
M: -a, -ins, -in, -an; -ans, -anē, -am, -ans
F: -ō, -ōns, -ōn, -ō; -ōns, -ōnō, -ōm, -ōns
N: -ō, -ins, -in, -ō; ōna, -anē, -am, -ona
i-stem
i-stem (ends in -ja, e.g. hráinja)
M: -ja, -jins, -jin, -jan; -jans, -janē, -jam, -jans
F: -jō, -jōns, -jōn, -jōn; -jōns, -jōnō, -jōm, -jōns
N: -jō, -jins, -jin, -jō; -jōna, -janē, -jam, -jona
jis-stem (ends in -ja, e.g. niuja, same as i-stem)
M: -ja, -jins, -jin, -jan; -jans, -janē, -jam, -jans
F: -jō, -jōns, -jōn, -jōn; -jōns, -jōnō, -jōm, -jōns
N: -jō, -jins, -jin, -jō; -jōna, -janē, -jam, -jona
eis-stem (ends in -ja, e.g. grōnja, same as i-stem)
M: -ja, -jins, -jin, -jan; -jans, -janē, -jam, -jans
F: -jō, -jōns, -jōn, -jōn; -jōns, -jōnō, -jōm, -jōns
N: -jō, -jins, -jin, -jō; -jōna, -janē, -jam, -jona
u-stem
u-stem (ends in -ja, e.g. hardja, same as i-stem)
M: -ja, -jins, -jin, -jan; -jans, -janē, -jam, -jans
F: -jō, -jōns, -jōn, -jōn; -jōns, -jōnō, -jōm, -jōns
N: -jō, -jins, -jin, -jō; -jōna, -janē, -jam, -jona
wa-stem (ends in -wa, -ƕa, or -qa, e.g. triggwa, riqa)
M: -wa, -wins, -win, -wan; -wans, -wanē, -wam, -wans
F: -wō, -wōns, -wōn, -wōn; -wōns, -wōnō, -wōm, -wōns
N: -wō, -wins, -win, -wō; -wōna, -wanē, -wam, -wona
Adjectives with Irregular Suppletion
gōþs, leitils, mikils, sineigs, ubils, juggs

Verbs

(Verbs are listed in the order: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, wherein: 1 = first person singular, 2 = second person singular, 3 = third person singular, 4 =first person dual, 5 = second person dual, 6 = first person plural, 7 =second person plural, 8 = third person plural.)

Weak
Class I (j-stem, ends in -jan, e.g. )
-jan
(pres.ind.) -ja, -jis, -jiþ, -jōs, -jats, -jam, -jiþ, -jand
(pres.subj.)-jau, -jais, -jai, -jaiwa, -jaits, -jaima, -jaiþ, -jaina
-iþs
(past ind.) -ida, -ides, -ida, -idedu, -ideduts, -idedum, -ideduþ, -idedun
(past subj.) -idedjau, -idedeis, -idedi, -idedeiwa, -idedeits, -idedeima, -idedeiþ, -idedeina
-jands
(imp.) --, -ei, -jadau, --, -jats, -jam, -jiþ, -jandau
(psv. ind.) -jada, -jaza, -jada, --, --, -janda, -janda, -janda
(psv. subj.) -jaidau, -jaizau, -jaidau, --, --, -jaindau, -jaindau, -jaindau
Class II (ō-stem)
-ōn
(pres.ind.) -ō, -ōs, -ōþ, -ōs, -ōts, -ōm, -ōþ, -ōnd
(pres.subj.)-ō, -ōs, -ō, -ōwa, -ōts, -ōma, -ōþ, -ōna
-iþs
(past ind.) -ōda, -ōdes, -ōda, -ōdedu, -ōdeduts, -ōdedum, -ōdeduþ, -ōdedun
(past subj.) -ōdedjau, -ōdedeis, -ōdedi, -ōdedeiwa, -ōdedeits, -ōdedeima, -ōdedeiþ, -ōdedeina
-jands
(imp.) --, -ō, -ōdau, --, -ōts, -ōm, -ōþ, -ōndau
(psv. ind.) -ōda, -ōza, -ōda, --, --, -ōnda, -ōnda, -ōnda
(psv. subj.) -ōdau, -ōzau, -ōdau, --, --, -ōndau, -ōndau, -ōndau
Class III (a-stem)
-an
(pres.ind.) -a, -ais, -aiþ, -ōs, -ats, -am, -aiþ, -and
(pres.subj.) -au, -ais, -ai, -aiwa, -aits, -aima, -aiþ, -aina
-aiþs
(past ind.) -aida, -aidēs, -aida, -aidēdu, -aidēduts, -aidēdum, -aidēduþ, -aidēdun
(past subj.) -aidēdjau, -aidēdeis, -aidēdi, -aidēdeiwa, -aidēdeits, -aidēdeima, -aidēdeiþ, -aidēdeina
-ands
(imp.) --, -ai, -adau, --, -ats, -am, -aiþ, -andau
(psv. ind.) -ada, -aza, -ada, --, --, -anda, -anda, -anda
(psv. subj.) -aidau, -aizau, -aidau, --, --, -aindau, -aindau, -aindau
Class IV (n-stem)
(pres.ind.) -na, -nis, -niþ, -nōs, -nats, -nam, -niþ, -nand
(pres.subj.) -nau, -nais, -nai, -naiwa, -naits, -naima, -naiþ, -naina
(no past participle)
(past ind.) -nōda, -nōdēs, -nōda, -nōdēdu, -nōdēduts, -nōdēdum, -nōdēduþ, -nōdēdun
(past subj.) -nōdēdjau, -nōdēdeis, -nōdēdi, -nōdēdeiwa, -nōdēdeits, -nōdēdeima, -nōdēdeiþ, -nōdēdeina
-nands
(imp.) --, -n, -nadau, --, -nats, -nam, -niþ, -nandau
(no medio-passive paradigm)
Preterite-Present
Strong
Class I (ei-stem, e.g. steigan)
Class II (iu-stem, e.g. kiusan)
Class III
aí-stem, e.g. waírþan)
i-stem, e.g. bindan
Class IV
aí-stem, e.g. baíran
i-stem, e.g. qiman
Class V
i-stem, e.g. giban
Class VI (a-stem)
a-stem, e.g. faran
Class VII (reduplication)
ē-stem, e.g. slēpan
ablauting ē-stem, e.g. lētan

Anomalous
wisan
dōn
gaggan
standan
wiljan

Articles and Miscellanea
Definite Article (sa)
Indefinite Article (áins)
Demonstrative (his)
Possessives
Relative (saei)
Pronouns
Numeral (twái)
Numeral (þreis)
Distributive Numeral (bái)
Distributive (ƕazuh)
Distributive (ƕarjizuh)