Germanic‎ > ‎Proto-Germanic‎ > ‎

Paradigms

The Demonstrative (later the Definite Article)

  Nom.
Gen.
Dat.
Acc.
Masculine Singular 
 sa
 þes  þammu  þanō
Feminine Singular   sō
 þēzōz  þē(zē)  þō
Neuter Singular 
 þatō
 þes  þammu  þatō
Masculine Plural 
 þē
 þēzō(m)  þēmz  þa(m)
Feminine Plural 
 þē, þōz  þēzō(m)  þē(zē)mz  þō(m)
Neuter Plural 
 þē
 þēzō(m)  þēmz  þa(m)

Numerals

    Two:
  Nom.
Gen.
Dat.
Acc.
Masculine Dual 
 twai
 twajō(m)
 twaimz
 twan(z)
Feminine Dual   twōz
 twaizō(m)
 twaimz
 twōz
Neuter Dual   twō
 twajō(m)  twaimz  twō

    Three:
  Nom.
Gen.
Dat.
Acc.
Masculine Tertial 
 þrīz
 þrijō(m)  þrimz  þrin(z)
Feminine Tertial   þrīz  þrijō(m)  þrimz  þriu
Neuter Tertial   þriu  þrijō(m)  þrimz  þrin(z)